Vingrojumi pacientiem ar locītavu problēmām. Fizioterapeites Artas Ūdres sastādītais vingrojumu komplekss veidots ar mērķi uzturēt kustību apjomu locītavās, uzlabot muskuļu spēku ap locītavām, kā arī mazināt kustību ierobežojumu un deformāciju attīstīšanās risku.

Visus vingrojumus jāveic lēnā tempā. Vingrojumus sākt ar mazāku atkārtojumu skaitu, pakāpeniski to palielinot.

Vingrojumi nedrīkst provocēt sāpes!

“Dūres”

Instrukcija:

Abu roku plaukstasnovietojiet paralēli. Tad, salieciet abu plaukstu pirkstus, izveidojot “mazas dūrītes”. Tad salieciet abas plaukstas pilnībā, izveidojot “lielas dūres”. Pēc tam – iztaisnojiet abu plaukstu pirkstus, ieņemot sākuma pozīciju. Vingrojums jāveic: 8-10 reizes.

Iedarbība:

Vingrojums palīdz uzturēt un uzlabot kustības plaukstu un pirkstu locītavās.

Plaukstas locītavu “izapļošana”

Instrukcija:

Salieciet abas rokas tā, lai tās saskartos pie abu plaukstu pamatnēm. Saglabājot šo saskarsmes punktu, veiciet apļveida kustības “uz iekšu” un “uz āru”.  Vingrojums jāveic: 8-10 reizes uz katru pusi.

Iedarbība:

Vingrojums palīdz uzturēt un uzlabot kustības plaukstu pamatnes un elkoņu locītavās.

“Peldēšana”

Instrukcija:

Guļot uz vēdera, imitējiet peldēšanas kustības. Saliekot plaukstas kopā, izstiepiet rokas uz priekšu. Tad abas izstieptās rokas vienlaicīgi un simetriski nolaidiet gar sāniem, imitējot peldēšanu brasā. Vingrojums jāveic: 8-10 reizes.  Ja jūtams diskomforts vai sāpes potīšu locītavās, zem potīšu locītavām var novietot rullīti (kā attēlā).

Iedarbība:

Vingrojums palīdz uzlabot starplāpstiņu un muguras muskulatūru, kā arī palīdz uzturēt un uzlabot kustību apjomu plecu un elkoņu locītavās.

Sēžas muskuļu spēkam

Instrukcija:

Sākuma stāvoklis: guļus uz vēdera, viena kāja saliekta 90° leņķī ceļa locītavā (kā attēlā). Vingrojums jāveic, atceļot saliekto kāju no pamata, pēc tam – atgriezties sākuma stāvoklī. Vingrojums jāveic: 8-10 reizes katrai kājai.  Ja jūtams diskomforts vai sāpes potīšu locītavās, zem taisnās kājas var novietot rullīti (kā 10. vingrojuma attēlā).

Iedarbība:

Vingrojums palīdz uzlabot sēžas muskulatūras spēku, kā arī palīdz uzturēt un uzlabot kustību apjomu gūžu locītavās.

Kāju un rumpja muskulatūras spēkam

Instrukcija:

Sākuma stāvoklis: guļus uz sāniem, kājas taisnas, pēdas pievilktas uz sevi (kā attēlā). Vingrojums jāveic, paceļot augšējo kāju, un, to noturot paceltā pozīcijā, paceļ arī apakšējo kāju, līdz abas ir vienādā, paceltā pozīcijā. Uz brīdi nofiksēt šo pozīciju un lēnām nolaist abas kājas reizē. Vingrojumu jāveic: 8-10 reizes. 

Iedarbība:

Vingrojums palīdz uzturēt un uzlabot kāju un rumpja muskulatūras spēku.

“Grāmatiņa”

Instrukcija:

Sākuma stāvoklis: guļus uz sāniem, nedaudz saliektas ceļu un gūžu locītavas (kā attēlā). Noturot pēdas kopā, “atveriet” augšējo kāju, veicot ārējo rotācijas kustību gūžas locītavā, tad – atgriezieties sākuma stāvoklī. Pēc tam paceliet labo kāju, veicot iekšējo rotācijas kustību gūžas locītavā, attālinot augšējo pēdu no otras, tad – atgriezieties sākuma stāvoklī.  Vingrojumu jāveic: 8-10 reizes.

Iedarbība:

Vingrojums palīdz uzturēt un uzlabot kustību apjomu gūžu locītavās.

“Mazais tiltiņš”

Instrukcija:

Sākuma stāvoklis: guļus uz muguras, abas kājas saliektas gūžu un ceļu locītavās, pēdas pie pamata (kā attēlā). Vingrojuma laikā tiek veikta iegurņa pacelšana (izelpa) un nolaišana (ieelpa), atgriežoties sākuma stāvoklī.  Vingrojumu jāveic: 8-10 reizes. 

Iedarbība:

Vingrojums palīdz uzturēt kustību apjomu gūžu locītavās, kā arī uzlabo sēžas un augšstilba muskulatūras spēku.

Bumba starp ceļiem

Instrukcija:

Sākuma stāvoklis: guļus uz muguras, abas kājas saliektas gūžu un ceļu locītavās, pēdas pie pamata, starp abiem ceļiem novietota bumba (kā attēlā). Vingrojuma laikā saspiest ar ceļiem bumbu (izelpa) un tad atlaist bumbu (ieelpa), atgriežoties sākuma stāvoklī un atslābinot kāju muskulatūru. Vingrojums jāveic: 8-10 reizes.  Būtiski ievērot, lai, atlaižot bumbu, tā atgūtu sākotnējo formu.

Iedarbība:

Vingrojums palīdz nostiprināt kāju muskulatūru.

Bumba zem ceļa locītavas

Instrukcija:

Vingrojums augšstilba četrgalvainā muskuļa spēkam. Sākuma stāvoklis: guļus uz muguras, viena kāja saliekta gūžas un ceļa locītavās, pēda pie pamata, zem otras kājas ceļa locītavas novietota bumba (kā attēlā). Vingrojuma laikā pilnībā jāiztaisno kāja, kas atrodas uz bumbas, pēc tam – jāatgriežas sākuma stāvoklī. Vingrojums jāveic: 8-10 reizes katrai kājai. 

Iedarbība:

Vingrojums palīdz uzturēt un uzlabot kāju muskulatūru, kā arī uzturēt kustību apjomu ceļa locītavā.

Pēda uz bumbas

Instrukcija:

Vingrojums ceļa locītavām ar mazo bumbu. Sākuma stāvoklis: guļus uz muguras, viena kāja saliekta gūžas un ceļa locītavās, pēda pie pamata, otra kāja uz bumbas (kā attēlā). Vingrojuma laikā pilnībā jāsaliec un jāiztaisno kāja, kas novietota uz bumbas. Kustība jāveic lēni, kontrolējot kājas atrašanos uz bumbas. Vingrojums jāveic: 8-10 reizes ar katru kāju. 

Iedarbība:

Vingrojums palīdz uzturēt un uzlabot kustību apjomu ceļa locītavā.

“Ritentiņš”

Instrukcija:

Viena kāja saliekta gūžas un ceļa locītavās (kā attēlā), otra veic apļveida kustības, imitējot braukšanu ar velosipēdu. Vingrojums jāveic abos virzienos: 8-10 reizes uz katru pusi. Vingrojuma laikā muguras lejasdaļa jāspēj noturēt pie pamata.

Iedarbība:

Vingrojums palīdz uzturēt kustību apjomu gūžu, ceļu un potīšu locītavās, saglabājot un uzlabojot kāju un vēdera muskulatūras spēku.

Pēdu apļošana abos virzienos

Instrukcija:

Atkārtojumu skaits uz katru pusi: 8-10 reizes.

Iedarbība:

Vingrojums palīdz uzturēt kustību apjomu potīšu un pēdas locītavās, kā arī uzturēt muskulatūras spēku ap locītavām.